|
|
Начало на Zazz.info | За Zazz.info | За реклама | Връзка с редактора |
Страници
Търсене
Избрани сайтове
|
Филми с дракониПрез втората половина на 20-ти век киното напредва драстично и предлага все по-голямо разнообразие от теми, които да покрива. Макар и легендата за това същество е породена предимно в Европа и Азия, Америка дава много различни интерпретации на митичните създания в киното си. Гледай онлайн фентъзи филми В The Reluctant Dragon(1941), една от по-старите анимации на Уолт Дисни, сюжетът се развива около аниматор, на когото самият Уолт Дисни подхвърля идея да нарисува срамежлив дракон. Драконът в анимацията от '41 е всичко противоположно на легендарните дракони.
Сред по-известните игрални филми през 50-те популярност набира и друго заглавие, от Columbia Pictures: "Седмото пътешествие на Синбад" (7th Voyage of Sinbad) В този филм от 1958 година Синбад поема към остров Колоса за спасението на принцеса Париса. Едно от митичните създания, срещу които трябва да се изправи на острова, е дракон.
Дисни продължават с историите си свързани с дракони и една година след Синбад, излиза "Спящата красавица" (The Sleeping Beauty, 1958). В анимацията се разказва за принц Филип, който се влюбва в принцеса Аврора и решава да я спаси от проклятието на магьосник, който по-късно се превръща в дракон, който принц Филип трябва да победи. Друга хитова анимация на Дисни с дракони е The Sword in the Stone от 1963 г. където злата вещица мадам Мим в дуел срещу Мерлин се превръща в дракон. Много популярни прожекции излизат около 60-те години, но много малко обръщат по-голямо внимание на легендата, до появата на "Ловецът на дракони" (Dragonslayer, 1981). По-късно следват още хитови прожекции, като едни от най-популярните са "Приказка без край" (Neverending Story, 1984) The Winged Serpent, The Flight of the Dragon и вече през 1996 - "Сърцето на дракона" (Dragonheart), с участието на Денис Куейд и Шон Конъри, озвучаващ дракона Draco. След големия успех на този филм следва продължение през 2000 г. и се планират повече прожекции. Две години по-рано Дисни пуска още един тематичен филм, в който се дава комична интерпретация на традиционния японски дракон - малкото досадно драконче Мушу, озвучено от Еди Мърфи. Филмът е "Мулан". Мушу отговаря на традиционния образ на китайският дракон, с няколко изключения - досаден е, говори много и върши пакости. Компанията Dreamworks също се включва като пуска в кината анимацията "Шрек" (Shrek) през 2001 г., в която главното действие е като пародия на класическия сюжет на "Спящата красавица". Главния герой - Шрек - е чудовище, което решава да спаси принцеса Фиона, заключена в най-високата стая на най-високата кула, пазена от голям зъл дракон. Еди Мърфи също участва в анимацията, но този път, озвучавайки друго досадно животно - магарето Donkey. Във филма също участват Майк Майърс, Джон Литгоу, Винсент Касел, Камерън Диаз и др. Драконът във Шрек, който по-късно се оказва от женски пол. През 2002 г. излиза друг касов филм - "Царството на огъня" (Reign of Fire) с Матю Макконъхи. Действието се развива в бъдещето, в опожарен от дракони Лондон, където няколко оцелели се опитват да победят драконите.
По-късно се появяват дракони и в други популярни филми като Ironclad, Solomon Kane и "Хари Потър и Огнения Бокал" (Harry Potter and the Goblet of Fire, 2005). Докато напредването в компютърната анимация прави тези митични същества все по-стряскащо реалистични, се появяват филми като "Ерагон" (Eragon, 2006) с Джеръми Айрънс и "Беоулф" (Beowulf, 2007), който е изцяло анимирано пълнометражно фентъзи, режисирано от Робърт Земекис. Във филма участват Антъни Хопкинс, Джон Малкович, Анджелина Джоли и др. Кадър от филма Беоулф, на който се вижда главният герой на гърба на дракон, който се опитва да убие. |