Образ на дракона

В днешно време драконът е изобразен като огромно огнедишащо влечуго или змиеподобно с четири крака. Европейският дракон има криле като на прилеп на гърба. Разновидност на този дракон е двукракият крилат дракон (т. нар. "wyvern"), който, както името му подсказва, е без два предни крака. често за тези дракони се е казвало, че използват крилата си като предни крака, докато ходят на земята (подобно на птеродактили според изследвания).

Илюстрация на двукрак крилат дракон, който държи символ на лилия, който е чест орнамент при много от френските и английските войски след 14 в. ("fleur-de-lis").

 

 

 

 

 

 

 

Въпреки че драконът е често срещана фигура в легенди по цял свят, различни култури имат различни истории и представи за чудовища, които са били смятани за дракони. Някои придават на дракона способности да отравя жертвите си или да бълва огън (като в староанглийската епическа поема Беоулф). Обикновено се описват като огромни змии или гущери, които се излюпват от яйца и имат люспеста кожа или особено оперение. Често са им приписвани големи очи, с които пазят несметни съкровища много внимателно. Това се смята, че е и произхода на думата "дракон" (от гръцкото drakin - "виждам ясно"). Европейските дракони по-често са с криле, докато китайските наподобяват огромни змии. Драконите могат да имат неопределен брой крака: николко, два, четири, дори повече в ранната европейска литература.